Centrum Medycyny Konopnej > Edukacja i badania na temat marihuany > Dlaczego oczy po marihuanie stają się czerwone? Czy należy się tym martwić?

Medyczna marihuana staje się coraz popularniejsza, co przekłada się na więcej pacjentów sięgających po takie leki. Wiele uwagi poświęcono już temu, w jaki sposób palenie marihuany wpływa na mózg. Dlaczego oczy po marihuanie są czerwone?

 

Dla wielu osób sporym problemem są czerwone oczy po marihuanie. Dla jednych to powód do niepokoju, dla innych – problem estetyczny. Choć zaczerwienienie oczu nie jest oznaką żadnych poważnych problemów, to w niektórych kręgach wciąż jest ono odebrane w jednoznacznie negatywny sposób. Co możesz zrobić, aby zredukować to zjawisko? Podpowiadamy! 

Oczy po marihuanie – skąd bierze się zaczerwienienie? 

To, że oczy po marihuanie czerwienieją, nie powinno wzbudzać niepokoju. Jest to zjawisko normalne i naturalne, związane z wpływem kannabinoidów na ludzki organizm. 

THC w lekach konopnych

Choć THC kojarzony jest głównie z rekreacyjnym paleniem marihuany, to ten kannabinoid jest obecny także w wielu lekach konopnych. THC wspiera leczenie silnego bólu, zmniejsza nudności i wymioty, pomaga też osobom dotkniętym spastycznością mięśni. Zgodnie z prawem możesz korzystać z leków, w których stężenie THC nie przekracza 0,2%. Warunkiem jest otrzymanie recepty od lekarza oraz korzystanie z konkretnego środka według jego zaleceń. 

Palenie marihuany – oczy i ich reakcja na THC

THC wpływa na ludzki organizm w jeszcze jeden sposób – obniża ciśnienie krwi, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększonym przepływem krwi w organizmie. Bez względu na to, w jakiej formie przyjmujesz medyczną marihuanę, musisz liczyć się ze zmniejszeniem ciśnienia krwi nawet o 25% (dzięki czemu leki konopne są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu jaskry). 

Co ciekawe, zaczerwienione oczy po marihuanie są powszechnym zjawiskiem również u tych osób, które przyjmują marihuanę drogą pokarmową. 

Pamiętaj, że działalność THC równoważy CBD. Znalezienie leku, w którym proporcje pomiędzy tymi kannabinoidami są zachowane na odpowiednim poziomie, może ci pomóc w ograniczeniu problemów z zaczerwienieniem oczu. 

Co jeszcze wpływa na zaczerwienienie oczu? 

Na intensywność zaczerwienienia oczu po marihuanie wpływa nie tylko THC, ale i czynniki takie jak: 

  • genetyka i indywidualne predyspozycje; 
  • odmiana marihuany wykorzystywanej w terapii; 
  • łączenie leków konopnych z alkoholem.

W bardzo nielicznych przypadkach czerwone oczy po marihuanie mogą mieć związek z alergią. Wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku, opublikowane w „The Annals of Allergy, Asthma & Immunology”, pozwoliły wykryć w pyle konopnym substancję mogącą wywołać alergię. To białka, które w sporadycznych przypadkach mogą stać się przyczyną zaczerwienienia oczu na tle alergicznym. 

Czy zaczerwienienie oczu po marihuanie jest niebezpieczne? 

Nie. Choć czerwone oczy nie wyglądają zbyt estetycznie, to z medycznego punktu widzenia zjawisko to nie jest problemem. Wręcz przeciwnie – czerwone oczy po marihuanie traktowane są jako dowód na jej terapeutyczne działanie. Korzystają z niego m.in. pacjenci dotknięci jaskrą oraz te osoby, u których zaczerwienienie oczu jest reakcją na silny stres. Kannabinoidy w ich przypadku mogą sprawdzić się jako naturalna ochrona komórek nerwowych. Badania kliniczne poświęcają wiele uwagi temu zagadnieniu. 

Jak radzić sobie z zaczerwienieniem oczu po marihuanie?

Czy istnieje skuteczny sposób na czerwone oczy po marihuanie? Z pewnością jest sporo metod, dzięki którym skutecznie zminimalizujesz to zjawisko. Co możesz zrobić?

Skorzystaj z kropli do oczu

Jednym z twoich sojuszników w walce z zaczerwienieniem będą krople do oczu po paleniu. Jaki dadzą efekt? Przede wszystkim szybko pozbędziesz się zaczerwienienia. Pamiętaj jednak, że zbyt częste zakraplanie oczu może przynieść więcej szkody, niż pożytku. 

Pomocne mogą się też okazać sztuczne łzy lub zimne okłady. Jeśli jednak nie musisz zachwycać swym wyglądem, poczekaj, aż zaczerwienienie ustąpi w naturalny sposób. Trwa to od 2 do 3 godzin, choć czas trwania zaczerwienienia jest uzależniony bezpośrednio od ilości THC w danym leku. 

Czerwone oczy a sposób palenia 

Czerwone oczy po paleniu to norma – bez względu na to, czy palisz tradycyjnego jointa, czy korzystasz z waporyzatora. W przypadku waporyzacji możesz jednak uchronić oczy przed kontaktem z dymem, co korzystnie wpłynie zarówno na ich stan, jak i wygląd. 

Możesz też zwrócić większą uwagę na to, gdzie palisz. Im gorsza wentylacja w pomieszczeniu, w którym palisz, tym większe zaczerwienienie oczu. 

Dbaj o dietę i nawodnienie organizmu

Istotny wpływ na to, jak twoje oczy zareagują na lek konopny, może mieć stopień nawodnienia organizmu. Niektórzy specjaliści zajmujący się wpływem marihuany na organizm twierdzą, że im lepsze nawodnienie organizmu, tym krócej utrzymuje się zaczerwienienie oczu. 

Choć brak na to konkretnych dowodów, zadbaj o to, aby twój organizm był odpowiednio nawodniony. Nawet jeśli nie pomoże ci to przy redukcji zaczerwienienia, korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. 

W redukcji zaczerwienienia pomocne mogą się okazać również niektóre produkty spożywcze. Wiadomo, że kawa i czekolada skutecznie obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu zaczerwienienie oczu szybciej zniknie. 

Czerwone oczy po paleniu marihuany to normalne zjawisko, które możesz skutecznie minimalizować. Pamiętaj, jak ważne jest miejsce palenia, nie bój się też sięgać po krople do oczu (po paleniu lub normalne). W ten sposób zaczerwienienie będzie mniejsze, a ty nie będziesz odczuwać związanego z nim dyskomfortu.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT