Interesuje cię kwestia „marihuana a oddawanie krwi”? Wielu pacjentów stosujących medyczną marihuaną chciałoby wiedzieć, czy terapia wpływa na kwalifikację jako dawców krwi. Bądź świadomym dawcą i dowiedz się, jak marihuana może wpłynąć na ten ważny proces pomocy innym.
Czy zażywanie marihuany jest czynnikiem dyskwalifikującym do oddania krwi?
Jakie są wytyczne w kwestii „medyczna marihuana a oddawanie krwi”? THC we krwi nie jest przeciwwskazaniem do tego, aby zostać honorowym dawcą lub dawczynią, jednak na terapię konopną decydują się najczęściej osoby przewlekle chorujące. W związku z tym nie tyle medyczna marihuana ile powody, dla których jest stosowana, zazwyczaj stanowią przeszkodę.
Oto wytyczne Amerykańskiego Czerwonego Krzyża dla dawców i dawczyń krwi, którzy używają marihuany:
- osoby, które z powodu częstego używania marihuany mają problemy z pamięcią i ogólną orientacją w rzeczywistości nie mogą zostać dawcami krwi;
- FDA (Food and Drug Administration) reguluje zasady oddawania krwi oraz przekazywania dalej krwi dawców i nie wymaga testowania próbek w kierunku obecności THC;
- przyjmowanie syntetycznych kannabinoidów jest w większości przypadków kryterium dyskwalifikującym dawcę lub dawczynię ze względu na możliwość zanieczyszczenia osocza nienaturalnymi substancjami zawartymi w produkcie.
Czy podczas terapii medyczną marihuaną można oddać krew?
Oddawanie krwi w trakcie terapii medyczną marihuaną nie zostało jak dotąd opisane przez polskie Centra Krwiodawstwa jako oddzielna kategoria, w związku z tym można jedynie wyciągać ogólne wnioski na podstawie obowiązujących wytycznych.
Medyczna marihuana a oddawanie krwi – czy te dwie kwestie się wykluczają? Niekoniecznie! Samo stosowanie marihuany nie jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi, w trakcie badania krwi po jej oddaniu nie wykonuje się rutynowo testów na obecność THC, jego zawartość we krwi nie jest czynnikiem dyskwalifikującym. Ważne, żeby nie zjawiać się w stacji krwiodawstwa pod wpływem marihuany, w takiej sytuacji krew nie zostanie pobrana.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że terapię medyczną marihuaną podejmują osoby doświadczające różnych, zwykle przewlekłych dolegliwości. Często obok medycznej marihuany są w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu leczenia innymi substancjami. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie tyle medyczna marihuana, co powody, dla których jest stosowana, są dyskwalifikacją dla dawcy lub dawczyni krwi.
Medyczna marihuana a oddawanie krwi – podstawą do dyskwalifikacji dawcy krwi w trakcie terapii medyczną marihuaną mogą być:
- zaburzenia psychiczne, np. zaburzenia kompulsywno-obsesyjne, schizofrenia, depresja oraz bycie w trakcie terapii innymi niż marihuana substancjami zaleconymi przez psychiatrę;
- przewlekłe choroby tarczycy i inne choroby związane ze stanami zapalnymi w organizmie, które wymagają leczenia innymi niż marihuana lekami, np. stany zapalne jelit;
- nowotwory i czas bezpośrednio po wyleczeniu/wycięciu nowotworu;
- choroby autoimmunologiczne, np. stwardnienie rozsiane.
Jednak na przykład stosowanie medycznej marihuany w celu złagodzenia objawów menopauzy lub z powodu nadciśnienia, którego objawy już nie występują, nie powinno być przeciwwskazaniem, ale również w takich sytuacjach należy poinformować o tym personel centrum krwiodawstwa i zasięgnąć opinii.
Medyczna marihuana a oddawanie krwi – ile przed oddaniem krwi nie można palić marihuany?
Nie ma jasnych danych co do tego ile czasu po spożyciu osoba spożywająca marihuanę medyczną może oddać krew, jednak nie może jej oddawać, znajdując się pod wpływem. Choć substancje aktywne z medycznej marihuany uwalniają się z krwi dość szybko, to jednak warto odczekać kilka dni przed oddaniem krwi.
Kwalifikacja honorowych dawców i dawczyń krwi – kto może oddawać krew?
Honorowe oddanie krwi to dobrowolne oddanie krwi w stacji krwiodawstwa. Krew trafia do banku krwi i jest wykorzystywana do leczenia/ratowania życia osób niespokrewnionych z dawcą lub dawczynią i nie wskazanych z imienia i nazwiska przez dawcę. Drogę krwi po jej oddaniu można poznać, oglądając film Wrocławskiego Centrum Krwiodawstwa.
Krew może oddać każda osoba, która:
- ma powyżej 18 i poniżej 65 lat (60 lat, jeśli oddaje krew pierwszy raz);
- waży powyżej 50 kg;
- jest ogólnie zdrowa i czuje się dobrze.
Czynnikami dyskwalifikującymi potencjalnych dawców i dawczynie krwi są:
- przyjmowanie większości leków (wyłączając niektóre, np. antykoncepcję hormonalną i leki na nadciśnienie);
- bycie pod wpływem alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej;
- aktywne przeziębienie lub grypa;
- zakażenie wirusem HIV, HPV, żółtaczką;
- przewlekłe choroby;
- przebyte w ciągu ostatniego roku operacje;
- tatuaż lub piercing wykonany w ciągu ostatniego roku;
- nie oddaje się krwi w trakcie miesiączki;
- w ciągu 6-12 miesięcy od powrotu z niektórych krajów Azji oraz Afryki.
Bibliografia:
- https://www.rckik.wroclaw.pl/krwiodawstwo-Najczesciej-zadawane-pytania-11-3.html
- https://www.redcrossblood.org/local-homepage/news/article/can-you-donate-blood-if-you-use-cannabis-.html