„Miastenia – medyczna marihuana” – to często wpisywana fraza w wyszukiwarkach internetowych. Dlaczego? Konopie indyjskie słyną z wielu właściwości prozdrowotnych. Uważa się, że świetnie mogą złagodzić dolegliwości przy miastenii.
Miastenia, nazywana też chorobą Erba-Goldflama, jest przewlekłym schorzeniem autoimmunologicznym. Jest związana z wytwarzaniem przez grasicę przeciwciał przeciw własnym receptorom acetylocholinowym. Objawia się wzmożoną podatnością mięśni na zmęczenie. Przyczyną schorzenia jest zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Choroba może przyjmować różne formy nasilenia. W najcięższych przypadkach dochodzi nawet do niewydolności oddechowej. Miastenia zaliczana jest do chorób rzadkich i najczęściej dotyka kobiety.
Odpowiednie leczenie może złagodzić towarzyszące mu dolegliwości. W podstawowym leczeniu podaje się inhibitory acetylocholinoesterazy. Jeśli ta metoda nie zadziała, w drugim rzucie stosuje się leczenie immunosupresyjne.
Jak objawia się miastenia? Medyczna marihuana czy tradycyjne leczenie – co wybrać?
Leczenie miastenii medyczną marihuaną
Za utrzymanie równowagi organizmu odpowiada układ endokannabinoidowy. Układ ten składa się m.in. z receptorów rozsianych po całym ciele, które mogą być stymulowane poprzez stosowanie konopi indyjskich. Odpowiadają za to dwa główne składniki zawarte w marihuanie, które mają podobną budowę do receptorów – tetrahydrokannabinol (THC) oraz kannabidiol (CBD). Marihuana reguluje więc aktywność układu nerwowego, dzięki czemu może pomóc w łagodzeniu objawów miastenii, powodując zmniejszenie sztywności i napięcia mięśni. Wykazuje też działanie immunomodulujące i neuroprotekcyjne. Co więcej, konopie indyjskie pomagają w uśmierzeniu dolegliwości bólowych, eliminują zaburzenia snu i poprawiają ogólne funkcjonowanie pacjentów.
Jak działa THC i CBD w przypadku miastenii?
Uważa się, że słynne kannabinoidy hamują acetylocholinoesterazę, czyli enzym rozkładający acetylocholinę (neuroprzekaźnik). Dzięki temu acetylocholina ma możliwość dłuższej interakcji ze swoim receptorem, co pozwala odblokować receptor odpowiedzialny za skurcz mięśni. Substancja THC wykazuje zdolność do wiązania się z receptorami CB1, dzięki czemu ułatwia modulację neuroprzekaźników (m.in. wspomnianej już acetylocholiny). Może więc z powodzeniem przywrócić prawidłowe przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe.
Stosowanie marihuany leczniczej może znacznie ograniczyć ilość przyjmowanych leków (np. glikokortykosteroidów) i zredukować przez to skutki uboczne wynikające z ich stosowania. Dlatego e-recepta na medyczną marihuanę może znacznie poprawić jakość życia pacjenta.
Inne właściwości marihuany medycznej
Konopie indyjskie znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych i poprawiających samopoczucie. Zarówno CBD, jak i THC mają wpływ na rozluźnienie mięśni, łagodzenie stresu i zmniejszanie dolegliwości bólowych. Co więcej, wykazują działanie przeciwzapalne i eliminują nudności. Medyczna marihuana pomaga też zwalczyć stany depresyjne, leczy zaburzenia snu i poprawia apetyt. To szczególnie ważne przy chorobach autoimmunologicznych, które bezpośrednio wpływają na gorszy stan psychiczny pacjenta.
Miastenia. Medyczna marihuana czy tradycyjne leczenie?
Wybór sposobu leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia jej objawów. Leczenie tradycyjne opiera się głównie na farmakoterapii. Zwykle lekami pierwszego rzutu są środki blokujące acetylocholinoesterazę. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednią dawkę leku – przedawkowanie może prowadzić do zaostrzenia objawów miastenii. Jeśli leczenie nie przynosi odpowiedniego skutku, lekarz może włączyć glikokortykosteroidy i terapię immunosupresyjną. Możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu grasicy.
Dlaczego pacjenci wybierają konopie indyjskie?
Całkowite wyleczenie miastenii nie jest możliwe, a postępowanie medyczne polega głównie na łagodzeniu objawów. Stosowane leki często powodują bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Z tego powodu pacjenci szukają alternatywnych metod. Jedną z nich jest właśnie wspomagająca kuracja medyczną marihuaną. Stosowanie konopi indyjskich nie prowadzi do efektów niepożądanych, za to redukuje objawy towarzyszące miastenii. Zanim wdrożona zostanie taka forma terapii, lekarz przepisujący marihuanę medyczną przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem.
Miastenia a medyczna marihuana – czy leczenie naturalnymi substancjami na pewno jest skuteczne? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i stanu pacjenta. Liczne badania nad konopiami indyjskimi potwierdzają ich właściwości prozdrowotne. Recepta na medyczną marihuanę może się okazać ważnym krokiem w stronę lepszego samopoczucia.