Jak rozpoznać endometriozę? Objawy jelitowe i objawy psychiczne to dwie grupy symptomów, które pozwalają postawić diagnozę. Choroba wpływa bowiem nie tylko na układ rozrodczy kobiety – pacjentki mogą skarżyć się na szereg innych dolegliwości.
Zapamiętaj!
- Endometrioza to choroba, która może objawiać się zarówno problemami jelitowymi, jak i psychicznymi.
- Najbardziej powszechnym objawem endometriozy jest ból, z którym zmagają się kobiety.
- Pacjentki doświadczające bolesnych objawów endometriozy otrzymują niekiedy receptę na medyczną marihuanę.
Endometrioza – czym jest ta choroba?
Bardzo ogólnie można powiedzieć, że endometrioza to stan patologiczny, w którym komórki podobne do tych znajdujących się w endometrium rosną poza warstwą wyściełającą wnętrze macicy. Najczęściej endometrioza rozwija się na jajnikach, jajowodach oraz tkankach wyściełających miednicę, ale może dotknąć także inne organy.
Tkanki te, choć nieodpowiednio zlokalizowane, nadal reagują na cykle hormonalne, co skutkuje bólem i stanem zapalnym. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na endometriozę może cierpieć od 6 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Dotyka ona jednak także nastolatki oraz kobiety po menopauzie. Jak wykryć endometriozę? Objawy dzielimy na dwie podstawowe grupy – objawy jelitowe oraz objawy psychiczne.
Endometrioza – objawy. Jak je rozpoznać?
Symptomy zależą od konkretnego przypadku i stanu pacjentki. Niektóre kobiety mogą nie doświadczać żadnych symptomów, podczas gdy inne muszą zmagać się z poważnymi dolegliwościami. Najczęstszymi objawami endometriozy są silne i bolesne miesiączki, które mogą być tak intensywne, że wpływają na codzienne funkcjonowanie. Inne objawy mogą obejmować ból w dolnej części brzucha lub w okolicy miednicy. Jest on przewlekły (trwa przynajmniej 6 miesięcy) i nie wiąże się z dolegliwościami miesiączkowymi.
O endometriozie mogą świadczyć również bolesne stosunki seksualne, ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania (zwłaszcza podczas miesiączki) oraz problemy z zajściem w ciążę. E-recepta na medyczną marihuanę może być rozwiązaniem w przypadku bólu, ale pozostałe problemy wymagają holistycznego podejścia.
Endometrioza – objawy jelitowe. To trzeba wiedzieć
Jeśli ogniska chorobowe zaatakują narządy układu trawiennego, wówczas pojawiają się inne charakterystyczne symptomy endometriozy. Objawy jelitowe mogą przypominać zespół jelita drażliwego. Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia czy nieregularne wypróżnienia – wszystko to może mieć podłoże w endometriozie. Zwłaszcza gdy dolegliwości te nasilają się w okresie miesiączki, warto zwrócić na to uwagę lekarza. Często spotykanym zjawiskiem jest także ból podczas defekacji lub oddawania moczu.
Endometrioza – objawy psychiczne. Jak choroba wpływa na samopoczucie?
W przebiegu endometriozy objawy mogą mieć również zdecydowany wpływ na zdrowie psychiczne. Wynika to zarówno z doświadczenia chronicznego bólu, jak i z trudności w diagnozie i leczeniu. Zmagania z tą chorobą często prowadzą do wystąpienia depresji, lęku czy problemów ze snem. Zrozumienie tych powiązań jest kluczowe dla kompleksowego leczenia endometriozy.
Objawy psychiczne dość trudno powiązać z tą chorobą. Wahania nastroju czy chroniczne zmęczenie najłatwiej powiązać ze stresującym trybem życia. Warto jednak przyjrzeć się bliżej swojemu ogólnemu samopoczuciu.
Jak skutecznie łagodzić objawy endometriozy?
Diagnoza endometriozy bywa skomplikowana, co wynika między innymi z różnorodności objawów. Wykrywanie choroby na podstawie objawów jelitowych lub psychicznych to spore wyzwanie, ale coraz więcej badań potwierdza ich związek z tą endometriozą. Leczenie obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i metody chirurgiczne.
Warto również pamiętać o metodach wspierających łagodzenie bólu, który jest odczuwany przy endometriozie. Kobiety zmagające się z chorobą coraz chętniej stosują terapię marihuaną leczniczą. Jej właściwości w dużej mierze pozwalają zniwelować przykre dolegliwości. Według badań endometrioza wiąże się z klinicznym niedoborem kannabinoidów w organizmie, co może prowadzić do rozrostu endometrium. Konopie indyjskie wykazują pozytywny wpływ na działanie układu endokannabinoidowego.
Endometrioza – objawy. Potrzeba wsparcia i zrozumienia
Aby rozpoznać objawy endometriozy, potrzebne jest holistyczne podejście. Kobiety zmagające się z endometriozą 3 i 4 stopnia potrzebują nie tylko skutecznego leczenia medycznego, ale również wsparcia psychologicznego i zrozumienia ze strony społeczeństwa. Dlatego edukacja na temat endometriozy, a zwłaszcza jej objawów jelitowych i psychicznych, jest tak ważna.
Podobne posty:
- Endometrioza – ból podczas owulacji. Czy można go skutecznie złagodzić?
- Endometrioza a ciąża. Czy choroba przeszkadza w zajściu w ciążę?
- Endometrioza a bóle stawów – czy są one objawem choroby?
- Czy endometrioza jest śmiertelna? Informacje na temat enigmatycznej choroby
- Endometrioza głęboko naciekająca – co to za choroba?