Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Ile można mieć medycznej marihuany na jednej recepcie? Musisz to wiedzieć!

Ile można mieć medycznej marihuany na jednej recepcie? To pytanie istotne dla pacjentów szukających ulgi oraz wsparcia dla dotychczasowych terapii. Odpowiedź na nie znajduje się w kolejnych akapitach – to warto wiedzieć.

Zapamiętaj!

  • Medyczna marihuana znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, ale dostęp do niej jest ograniczony.
  • W Polsce lekarze mogą przepisać na jednej recepcie dawkę medycznej marihuany na 90 dni, aby zapewnić ciągłość leczenia i ograniczyć ryzyko nadużywania.
  • Dawkowanie jest indywidualne, dostosowane do specyficznych objawów chorobowych.
  • Medyczna marihuana może być wykorzystana do produkcji preparatów w różnych formach (ekstrakty, maści, systemy transdermalne), od czego również może zależeć przepisana dawka.
  • Teoretycznie lekarz przepisujący medyczną marihuanę może ująć na jednej recepcie dawkę na 90 dni, jednak ze względu na specyfikę terapii oraz bezpieczeństwo pacjenta przepisywane są mniejsze ilości. Pozwala to lepiej monitorować stan chorego.

Terapeutyczne właściwości medycznej marihuany

Marihuana lecznicza ma wiele rodzajów – od wybranego szczepu zależą terapeutyczne właściwości rośliny. Dzięki temu wykorzystywana jest do leczenia różnych schorzeń. 

Substancje aktywne tej rośliny, takie jak THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), oddziałują na układ endokannabinoidowy organizmu, przynosząc ulgę w bólach nowotworowych, neuropatiach czy w leczeniu skutków ubocznych terapii onkologicznej. Wpływają one na zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych, redukcję stanów zapalnych, a także pomagają w regulacji nastroju i snu. 

Zastosowanie medycznej marihuany podlega jednak ścisłym regulacjom. Obejmują one zarówno kwestie dawkowania, jak i możliwości zakupu produktu. Jest to legalne jedynie wtedy, kiedy pacjent ma wskazania do terapii i otrzymał stosowną receptę od lekarza (wyjątek stanowią lekarze weterynarii). Stąd zasadne wydaje się pytanie, ile można mieć medycznej marihuany na jednej recepcie?

Ile można medycznej marihuany na jednej recepcie?

To, ile leku może być na jednej recepcie na medyczną marihuanę, jest ściśle powiązane z indywidualnymi potrzebami pacjenta. W Polsce lekarz może jednorazowo przepisać dawkę odpowiadającą 90-dniowemu zapotrzebowaniu. 

Oznacza to, że pacjent może posiadać ilość medycznej marihuany niezbędną do kontynuacji terapii, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Taka regulacja ma na celu zapewnienie ciągłości leczenia, jednocześnie ograniczając ryzyko nadużywania i nielegalnego dystrybuowania produktu. Ważne jest, aby pamiętać, że posiadanie medycznej marihuany bez odpowiedniej recepty jest w Polsce nielegalne. Warto również zwrócić uwagę na to, że specjaliści nie przepisują tak długich kuracji. W praktyce są to mniejsze dawki, które pozwalają na lepsze monitorowanie stanu pacjenta.

Jak wygląda dawkowanie medycznej marihuany?

Celem stosowania konopi indyjskich jest złagodzenie dokuczliwych objawów przewlekłych chorób. Dlatego też jej dawkowanie musi być zgodne z zaleceniami lekarskimi. Zależą one od stanu zdrowia pacjenta i specyfiki schorzenia. Dzienna dawka może wynosić około 0,3 gramów. Na początku chorzy nigdy nie otrzymują dużych dawek – proces dochodzenia do optymalnej ilości nie powinien przebiegać w pośpiechu i na każdym etapie powinien towarzyszyć mu specjalista.

Nadużycie może bowiem prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, w tym tolerancji, zależności, a nawet pogorszenia objawów. Dawkowanie to proces dynamiczny, który może wymagać dostosowania w czasie trwania terapii, w zależności od reakcji organizmu i efektywności leczenia.

W jakiej formie przyjmowana jest medyczna marihuana?

Kwestia tego ile można mieć medycznej marihuany na jednej recepcie, zależy również od sposobu stosowania leku. Najpopularniejszymi metodami są: 

  • inhalacja (palenie lub waporyzacja) – zapewnia natychmiastowe działanie, ale krótkotrwałe, co może być pomocne w przypadku ostrych bólów lub nagłych ataków lęku;
  • stosowanie doustne (w postaci olejków czy kapsułek) – choć działa wolniej, zapewnia dłuższe utrzymywanie się efektów, co jest korzystne przy chronicznych schorzeniach wymagających stałego poziomu leku w organizmie;
  • aplikacja na skórę w formie maści lub kremów. 

Każda z tych metod ma swoje specyficzne zalety i inaczej wpływa na organizm. Inhalacja zapewnia szybkie działanie, ale jego efekty są krótkotrwałe, co może być korzystne w przypadku nagłego odczuwania bólu. Z kolei spożywanie doustne, choć wymaga dłuższego czasu na rozpoczęcie działania, oferuje dłuższą ulgę, co jest przydatne w przypadku przewlekłego bólu. Aplikacja na skórę, taka jak maści czy kremy, jest idealna dla lokalnego łagodzenia bólu i stanów zapalnych, bez bezpośredniego wpływu na system nerwowy.

Warto zauważyć, że aby osiągnąć porównywalne efekty terapeutyczne różne formy przyjmowania marihuany mogą wymagać innych ilości substancji leczniczej. Dlatego ważne jest, aby metoda i dawkowanie były dostosowane do indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarskich. E-recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona ponownie z zastosowaniem innych dawek, jeśli terapia okaże się nieskuteczna. Konieczne jest również monitorowanie reakcji organizmu na leczenie, aby zapewnić maksymalną skuteczność terapii przy minimalnych skutkach ubocznych.

Dlaczego warto sięgać po tę formę leczenia?

Właściwości terapeutyczne konopi indyjskich są cenione i coraz powszechniej wykorzystywane. Ułatwiła to legalizacja zakupu tej rośliny do celów medycznych. Wiedza na temat tego, ile można mieć medycznej marihuany na jednej recepcie, jest niezbędna dla odpowiedniego zastosowania podczas leczenia. Aby pacjenci mogli w pełni czerpać z tej metody, powinni też pozostawać pod stałą opieką lekarską. Tylko dzięki temu terapia jest bezpieczna, a przede wszystkim efektywna.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT