Badania potwierdzają, że liczne substancje czynne (kannabinoidy) zawarte w konopiach mają szereg właściwości terapeutycznych. Sprawdź, jak wygląda leczenie skutków udarów medyczną marihuaną.
Udar to rodzaj urazu, który powoduje blokadę dopływu i odpływu krwi do różnych obszarów mózgu. Istnieją trzy rodzaje takich dolegliwości, a więc udar niedokrwienny, krwotoczny i przemijający. Wszystkie te typy łączą podobne objawy, m.in. zaburzenia neurologiczne (nawet bardzo subtelne) – ból głowy, zaburzenia mowy, zaburzenia koncentracji, niedowidzenie, niedowłady, zaburzenia równowagi, zawroty głowy. Jeśli zauważysz którąkolwiek z powyższych dolegliwości, należy natychmiast reagować. Sprawdź, czy recepta na medyczną marihuanę może być ratunkiem.
Leczenie skutków udarów medyczną marihuaną
Czy leczenie skutków udarów medyczną marihuaną jest skuteczne? Jak właściwie działa ten naturalny środek leczniczy? Już niedługą chwilę po podaniu kannabinoidy zaczynają chronić neurony i astrocyty przed uszkodzeniami. W ten sposób wspomagają leczenie skutków udaru i skutecznie łagodzą ból ośrodkowy neuropatyczny.
Jak stosować marihuanę leczniczą?
Na rynku istnieje obecnie wiele różnych rodzajów produktów konopnych. Eksperci radzą, by nie sięgać po izolowany olejek CBD – lepiej sprawdzi się skład z pełnym spektrum kannabinoidów. Współpracując ze sobą i wzajemnie się uzupełniając, przynoszą one znacznie lepsze efekty. Stosując olejki lub ekstrakty, najlepiej zacząć od ich niewielkiej ilości i sprawdzić, jak reaguje organizm. Początkowo wystarczą 1–2 kropelki przyjmowane 3 razy dziennie.
Innym popularnym sposobem na zażywanie marihuany medycznej jest waporyzacja. Proces ten polega na podgrzaniu suszu do temperatury, która uwalnia z niego substancje aktywne, lecz nie wytwarza szkodliwych związków smolistych obecnych podczas spalania. Potrzebne jest jednak do tego specjalne urządzenie – waporyzator. Stosowanie go polega na wdychaniu wytwarzanych oparów przez usta do płuc. Stamtąd kannabinoidy przedostają się do krwiobiegu.
E-recepta na medyczną marihuanę będzie wystawiona ze wskazaniem konkretnego leku, a więc konopi w postaci suszu lub olejku. O sposób przyjmowania zapytaj lekarza.
Nieleczony udar – potencjalne skutki uboczne
Udar może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, ubytków neurologicznych, a nawet zgonu. Dlatego tak ważne jest zapobieganie mu, a w przypadku jego zdiagnozowania – jak najszybsze wdrożenie leczenia.
Leczenie skutków udarów medyczną marihuaną i jakimikolwiek innymi metodami jest uzależnione od rodzaju i stopnia zaawansowania uszkodzenia powstałego w mózgu. W niektórych przypadkach zachodzą nieodwracalne zmiany. Wówczas jedyną opcją pozostają próby łagodzenia ich skutków.
Udar to poważne uszkodzenie mózgu, któremu najlepiej zapobiegać. Jeśli jednak już do niego doszło, leczenie skutków udarów medyczną marihuaną jest możliwe. Efekty takiej terapii są najlepsze, jeżeli zostanie ona wdrożona bezpośrednio po wystąpieniu urazu. Lekarzem przepisującym marihuanę medyczną może być lekarz rodzinny, neurolog lub inny specjalista. Zwlekając z wizytą, należy liczyć się z tym, że mogą wystąpić nieodwracalne i niebezpieczne zmiany w mózgu.