Centrum Medycyny Konopnej > Leczenie bólu > Leczenie fibromialgii medyczną marihuaną

Odczuwasz silny ból bez wyraźnej przyczyny? W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy nie cierpisz na fibromialgię. Medyczna marihuana w przypadku takich dolegliwości może pomóc w zmniejszeniu odczuwania bólu i poprawie nastroju. Sprawdź, jak to działa!

 

Fibromialgia jest zespołem chorobowym, który objawia się uogólnionym bólem oraz obecnością specyficznych, symetrycznie rozmieszczonych punktów tkliwych szczególnie wrażliwych na dotyk. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często doświadczają również przewlekłego zmęczenia, uczucia sztywności ciała oraz niespokojnego snu, który nie przynosi wypoczynku. Przeczytaj, jak wygląda leczenie fibromialgii medyczną marihuaną.

Leczenie fibromialgii medyczną marihuaną

Fibromialgia to zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego, w wyniku którego pacjent nieprawidłowo odbiera bodźce i odczuwa ból w określonej części ciała. Taki ból jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. W leczeniu fibromialgii warto postępować dwutorowo – łagodzić ból, a jednocześnie szukać jego przyczyny i dążyć do jej zlikwidowania.

Medyczna marihuana znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów fibromialgii, szczególnie w kontekście bólu przewlekłego i neuropatycznego, gdzie jej działanie jest najbardziej udowodnione. Główny wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych ma THC, które oddziałuje na układ endokannabinoidowy, zmniejszając intensywność bólu i przyczyniając się do poprawy jakości snu. Z kolei kannabidiol CBD, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, ma pozytywny wpływ na nastrój oraz pomaga w regulacji odczuwania bólu. Warto zaznaczyć, że to właśnie CBD odgrywa kluczową rolę w aspekcie psychicznym, podczas gdy THC może działać prolękowo.

Leczenie fibromialgii medyczną marihuaną jest jeszcze dość mało znaną metodą. Wynika to z tego, że wielu lekarzy słabo zna samo zaburzenie i mechanizm jego powstawania. Medyczna marihuana może być stosowana zarówno samodzielnie, jak i w kombinacji z lekami farmakologicznymi, co zwiększa skuteczność kontroli bólu i efektywność działania przeciwbólowego. Umożliwia to redukcję dawek silnych leków przeciwbólowych, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia niepożądanych działań ubocznych. Zasada synergii działania opierająca się na różnorodności punktów uchwytu pozwala na bardziej kompleksową i bezpieczną terapię bólu. Są już dostępne wyniki badań nad skutecznością marihuany w łagodzeniu bólu i napięcia.

U przebadanych 102 osób, którym podawano medyczną marihuanę przez 6 miesięcy, stwierdzono:

  • zmniejszenie się problemów ze snem – u 44%;
  • poprawę wyników FIQR (wskaźnik odczuwania bólu przy fibromialgii) – u 33%;
  • ograniczenie lęku – u 42,4%.

Czy fibromialgię można skutecznie wyleczyć?

Leczenie fibromialgii jest bardzo trudne i wymaga najczęściej zaangażowania kilku specjalistów z różnych dziedzin. Lekarze, oprócz łagodzenia bólu u pacjenta, skupiają się także na poprawie jego stanu psychicznego. Można stosować leki przeciwdepresyjne czy poprawiające jakość snu.

U wielu osób udaje się ograniczyć ból dzięki dbaniu o aktywność fizyczną. Ćwiczenia aerobowe i siłowe mogą obniżyć napięcie w mięśniach i zmniejszyć dolegliwości. Pomocna może być również fizykoterapia, joga, medytacja, masaże, akupunktura. Łagodzenie dolegliwości bólowych warto połączyć z psychoterapią – fibromialgia, jako rodzaj bólu psychosomatycznego, jest najczęściej silnie powiązana z samopoczuciem pacjenta.

Wszystkie wyżej wymienione działania przyczyniają się do zmniejszenia odczuwania dolegliwości bólowych poprzez stymulowanie organizmu do wydzielania endorfin.

Czym jest fibromialgia, jakie są jej przyczyny i objawy?

Fibromialgia to zaburzenie objawiające się przede wszystkim silnym bólem, wynikającym z nieprawidłowej interpretacji bodźców przez układ nerwowy. Jego bezpośrednia przyczyna nie jest dokładnie znana. Diagnostykę utrudnia dodatkowo fakt, że odczuwanie bólu przez pacjenta jest subiektywne i nie wynika z konkretnego urazu czy choroby. Występowanie fibromialgii może być związane z infekcjami, wysokim stresem, traumami, zespołem stresu pourazowego.

O fibromialgii można mówić, gdy spełnione są trzy warunki:

  • wskaźnik rozległości bólu i wskaźnik nasilenia bólu mają odpowiednie wartości na stosowanej przez lekarzy skali;
  • ból uogólniony występuje w co najmniej 4 z 5 obszarów ciała;
  • objawy utrzymują się przez co najmniej 3 miesiące.

Charakterystycznymi objawami fibromialgii są, oprócz silnego bólu odczuwanego w całym ciele, są:

  • uczucie zmęczenia;
  • problemy ze snem;
  • bóle głowy;
  • uczucie niepokoju;
  • zaburzenia nastroju;
  • trudności z koncentracją.

Odczuwasz silny ból, który promieniuje na całe ciało? To może być fibromialgia. Medyczna marihuana wykazuje właściwości, które mogą pomóc zmniejszyć dolegliwości bólowe i wpłynąć pozytywnie na poprawę komfortu życia.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT