Centrum Medycyny Konopnej > Dla pacjentów > Jakie są skutki palenia marihuany codziennie?

Jakie są skutki palenia marihuany codziennie? W artykule wyjaśniamy, jak konopie wpływają na organizm. Przyjrzymy się również ich terapeutycznym właściwościom, które są wykorzystywane podczas leczenia wielu schorzeń.

 

Mimo że konopie indyjskie towarzyszą człowiekowi od tysiącleci – już wtedy znane i doceniane były ich właściwości zdrowotne – nadal budzą wiele kontrowersji, a ich używanie w celach terapeutycznych napawa niepewnością i lękiem. Warto zgłębić ten temat oraz skutki, jakie wywołuje długotrwałe palenie marihuany.

Jakie są skutki długotrwałego palenia marihuany?

Korzystanie z terapii konopnej zwykle trwa dłuższy czas, dlatego też można się zastanawiać, jakie są skutki palenia marihuany codziennie? Mimo że właściwości konopi wykorzystywane są w medycynie, nie jest to cudowna substancja mająca same pozytywne skutki. Tak jak większość substancji leczniczych wiąże się też z możliwymi działaniami niepożądanymi. Zwłaszcza jeśli dotyczy to długotrwałego palenia marihuany. 

 

Jednym z najgroźniejszych, jest ryzyko uzależnienia. Dlatego też substancji nie powinno się przepisywać osobom, które mają za sobą nadużywanie narkotyków i alkoholu. To jednak nie wyczerpuje tematu. Przyjrzeliśmy się negatywnym i pozytywnym skutkom palenia marihuany codziennie w celach terapeutycznych. Ma ona bowiem wpływ zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne osób, które ją stosują.

Jakie są fizyczne skutki palenia marihuany codziennie?

Konopie indyjskie mają w swoim składzie około 500 zidentyfikowanych substancji aktywnych, dzięki którym wykazują swoje właściwości terapeutyczne. Należą do nich kannabinoidy (jak THC i CBD), terpeny i flawonoidy. THC odpowiada za psychoaktywne działanie marihuany – stan pobudzenia i euforii, który potocznie nazywamy hajem.

 

Wśród skutków palenia marihuany codziennie znajdują się między innymi zmiany fizyczne. Jednym z obszarów, na który może mieć niekorzystny wpływ, jest układ krążenia. Osoby z istniejącymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi mogą doświadczać pogorszenia swojego stanu zdrowia. Jest to szczególnie niepokojące, gdyż marihuana może również oddziaływać na skuteczność niektórych leków przepisanych przez lekarzy.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest wpływ palenia marihuany na układ oddechowy. Wdychanie dymu z marihuany prowadzi do gromadzenia się substancji smolistych w płucach, co może przyczyniać się do uszkodzenia oskrzeli i obniżenia sprawności płucnej. Dla osób zmagających się już z chorobami układu oddechowego takimi jak astma, te skutki mogą być szczególnie szkodliwe. Długotrwałe palenie marihuany może więc znacząco zwiększyć ryzyko powikłań.

Jakie są skutki psychiczne codziennego palenia marihuany?

Codzienne palenie marihuany odbija się również na psychice. Powoduje wrażenie nie tylko krótkotrwałej euforii – trzeba pamiętać przede wszystkim o zagrożeniach:

  • jednym z częstych problemów wśród osób często korzystających z marihuany są zaburzenia nastroju. Może to objawiać się obniżeniem samopoczucia, lękami, problemami ze snem, a także wahaniami nastroju;
  • niektórzy mogą doświadczać anhedonii, czyli utraty zdolności do odczuwania przyjemności z aktywności, które wcześniej sprawiały im radość;
  • innym istotnym aspektem psychicznym jest tzw. syndrom amotywacyjny, który może rozwijać się u osób długotrwale palących marihuanę. Często wykazują znaczący spadek motywacji do działania, realizacji celów czy angażowania się w aktywności. Można zaobserwować u nich obojętność, poczucie pustki emocjonalnej, a także porzucanie wcześniejszych hobby i utratę zainteresowań;
  • tendencje do izolacji społecznej. Może to być związane z poczuciem osamotnienia lub brakiem wsparcia ze strony otoczenia. Takie zmiany mogą prowadzić do dalszego pogorszenia stanu psychicznego i jakości życia.

Czy regularne palenie marihuany ma wpływ na pamięć i koncentrację?

Wśród skutków palenia marihuany codziennie pojawiają się też kwestie związane z jej negatywnym oddziaływaniem na pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Może wpływać negatywnie na niektóre funkcje poznawcze mózgu, co przekłada się na problemy z przyswajaniem informacji oraz nauką.

Czy codzienne palenie marihuany wpływa destrukcyjnie na organizm?

Długofalowe skutki palenia marihuany codziennie obejmują szereg negatywnych objawów. Stosowanie jej rekreacyjnie – bez nadzoru lekarza –  może wywołać wiele szkód, które opisaliśmy wcześniej. U osób używających jej każdego dnia istnieje również bardzo duże ryzyko rozwoju uzależnienia. Na zawarte w niej substancje aktywne bardzo wrażliwe są młode osoby, dlatego też wiek stanowi jedno z przeciwwskazań przy wdrażaniu terapii konopnej, nie mówiąc już o tzw. paleniu rekreacyjnym. Do innych należy:

  • uczulenie na kannabinoidy;
  • ciąża i laktacja;
  • choroby psychiczne, takie jak nieustabilizowana schizofrenia i zaburzenia osobowości;
  • choroby układu krążenia.

Jakie jest pozytywne działanie marihuany?

  • Medyczna marihuana jest często bezpieczniejsza niż silne leki przeciwbólowe (opioidy). 
  • Skutki pozytywne to udowodnione działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwwymiotne, działanie przeciwlękowe, nasenne, uspokajające, relaksacyjne, miorelaksacyjne (rozluźniające mięśnie).
  • Terapia medyczną marihuaną wpływa korzystnie w SM i spastyczności mięśni.

Jakie są właściwości terapeutyczne marihuany?

Żeby lepiej zrozumieć działanie medycznej marihuany, trzeba wiedzieć, że jej substancje aktywne — kannabinoidy, mają analogiczną budowę do kannabinoidów wytwarzanych przez nasz organizm (endokannabinoidów).

 

Układ endokannabinoidowy odpowiada za szereg funkcji w naszym organizmie takich jak sen, kontrola bólu, apetyt, nastrój, popęd płciowy, nastrój. Oznacza to, że utrzymuje równowagę organizmu (homeostazę). W całym ciele posiadamy receptory, dzięki którym układ endokannabinoidowy kieruje naszym organizmem (receptory CB1 i CB2). Dzięki temu, że kannabinoidy są identyczne z tymi produkowanymi przez niego, mają zdolność łączenia się z receptorami CB1 i CB2 i w ten sposób oddziałują na funkcje organizmu. 

 

Wśród właściwości terapeutycznych należy wymienić:

  • pobudzenie apetytu;
  • działanie przeciwbólowe;
  • rozluźnienie mięśni;
  • właściwości przeciwwymiotne i przeciw nudnościom (głównie w przypadku chemioterapii);
  • działanie przeciwzapalne;
  • działanie przeciwlękowe, zmniejszające napięcie emocjonalne, stres i towarzyszące im objawy somatyczne (działanie anksjolityczne).

 

Biorąc pod uwagę wymienione właściwości, medyczna marihuana wykorzystywana jest w terapii:

 

Medyczna marihuana podobnie jak inne leki może posiadać działania niepożądane, dlatego przepisywana jest przez specjalistów, którzy po zapoznaniu się z twoją historią choroby sami zdecydują czy terapia konopiami jest odpowiednia dla ciebie. Tylko susz konopny zakupiony w aptece posiada atesty i spełnia wszystkie najwyższe normy jakości. Dlatego, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie korzystaj z marihuany z innego źródła. To, co może pomagać jednej osobie, może powodować niekorzystne skutki dla twojego organizmu.

 

Źródła:

  1. Wilkinson, Samuel T.: Pot-Smoking And the Schizophrenia Connection. [w:]: „Wall Street Journal” [on-line]. 2013-07-01. [dostęp 2014-03-05].
  2. A. Mack, J. Joy, Marijuana As Medicine?: The Science Beyond the Controversy, [w:] „National Academy of Sciences”, 2000, s. 61.
  3.  S. Luzi, P.D. Morrison, J. Powell, M. Di Forti i inni. What is the mechanism whereby cannabis use increases risk of psychosis? [w:] „Neurotoxicity Research”. 14 (2–3), s. 105–112, 2008. DOI: 10.1007/BF03033802. PMID: 19073418 (ang.).
  4. „Inhibition of skin tumor growth and angiogenesis in vivo by activation of cannabinoid receptors”; M. Llanos Casanova, C. Blázquez, J. Martínez-Palacio, C. Villanueva i inni
  5. „Adverse Health Effects of Marijuana Use”, N. D. Volkow, R. D. Bale, W. M. Compton, S R.B. Weiss
  6. „Chemopreventive effect of the non-psychotropic phytocannabinoid cannabidiol on experimental colon cancer”; Aviello G., Romano B., Borrelli F., Capasso R., Gallo L., Piscitelli F., Di Marzo V., Izzo AA.
  7. Dąbrowska K., Miturska E., Moskalewicz, J., Wieczorek Ł., Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Alkoholizm i Narkomania „2012”, tom 25, nr 2.
  8. https://www.rp.pl/Zdrowie-/180609899-Relaks-z-marihuana-korzysci-vs-szkody.html
  9. OSZACOWANIE ROZPOWSZECHNIENIA WYBRANYCH UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH ORAZ ANALIZA KORELACJI POMIĘDZY WYSTĘPOWANIEM UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH A UŻYWANIEM SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH file:///Users/magda/Downloads/RAPORT+CBOS+2015.pdf
  10. Z. Mehmedic, S. Chandra, D. Slade, H. Denham, S. Foster, A. S. Patel, S. A. Ross, I. A. Khan, M. A. ElSohly, Potency trends of Δ9-THC and other cannabinoids in confiscated cannabis preparations from 1993 to 2008, [w:] „Journal of forensic science”, 2010, 55(5):1209-17
  11. A. Klimkiewicz, A. Jasińska, Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów, [w:] „Psychiatria”, t. 15, nr 2, 88–92.
  12. https://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/10171/20185584_TD0618186ENN_PDF.pdf

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT