Centrum Medycyny Konopnej > Choroby przewlekłe i stany zapalne > Zaburzenia apetytu, utrata masy ciała – leczenie medyczną marihuaną

Brak apetytu i idąca za nim utrata masy ciała są symptomami, które mogą być konsekwencją choroby. Jeśli utrzymujący się niedobór masy ciała nie ma wyraźnej przyczyny, warto zasięgnąć opinii lekarza.  Czy leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną to metoda, której warto spróbować? Sprawdź, na czym to polega.

Zbyt niska waga połączona z brakiem apetytu to problem, który zawsze powinno się skonsultować z lekarzem. Czy można go skutecznie leczyć? W przypadku takich zaburzeń najlepiej sprawdza się terapia, której celem jest pobudzenie apetytu i poprawa stanu psychicznego osoby chorej. Leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną doskonale wpisuje się w te kryteria. Składniki aktywne marihuany łagodzą lęk, podnoszą nastrój, a jednocześnie poprawiają apetyt. Sprawdź, jak wygląda taka terapia.

Leczenie zaburzeń apetytu  medyczną marihuaną – na czym polega?

E-recepta na medyczną marihuanę bywa wystawiana, aby leczyć niedowagę spowodowaną zarówno zaburzeniami odżywiania, jak i innymi chorobami. Coraz częściej stosuje się np. leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną u pacjentów onkologicznych.

Medyczna marihuana wpływa na działanie układu endokannabinoidowego, który z kolei bierze udział w regulacji ośrodka głodu i sytości w mózgu. Dodatkowo oddziałuje na część mózgu (kresomózgowie) odpowiadającą za szereg doznań emocjonalnych związanych z jedzeniem.

Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, układ endokannabinoidowy reguluje także procesy metaboliczne. Kannabinoidy konopne  (aktywne składniki marihuany medycznej) łączą się z receptorami układu endokannabinoidowego w organizmie człowieka i działają analogicznie do endkannabinoidów (związków wytwarzanych przez organizm człowieka, które mają budowę podobną do związków występujących w konopiach). W regulacji zachowań związannych z odżywianiem uczestniczy endokannabinoid anandamid, można powiedzieć, że to w jego “zastępstwie” działają kannabinoidy konopne. , 

Jakie składniki medycznej marihuany wpływają na apetyt?

Na poprawę apetytu mają wpływm przede wszsytkim fitokannabinoidy THC i CBD. Receptory układu endokannabinoidowego CB1, z którymi łączą się fitokannabinoidy konopne, występują licznie w częściach mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolę odżywiania, układ nagrody oraz regulację balansu energetycznego organizmu. 

Wyniki badań sugerują, że to właśnie te receptory odpowiadają za pobudzenie apetytu i aktywację układu nagrody w odpowiedzi na spożycie pokarmu. Jednak, podobnie jak w przypadku innych układów i schorzeń, medyczna marihuana ma działanie regulujące: wspiera układ endokannabinoidowy w dążeniu do homeostazy (równowagi) organizmu. 

W związku z tym, w sytuacji, kiedy ośrodek głodu jest nadmiernie pobudzony – pacjent/ka ma nadmierny apetyt – fitokannabinoidy konopne mogą działać hamująco, czyli zmniejszać uczucie głodu i potrzebę jedzenia. Recepta na medyczną marihuanę może być jednym z wielu elementów terapii zaburzeń odżywiania.

W jakich zaburzeniach odżywiania można zastosowaniać leczenie  medyczną marihuaną?

Według DSM-5, kryteriów diagnostycznych zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, zaburzenia odżywiania to uporczywe zaburzenie zachowań związanych z jedzeniem, które mają wpływ na poziom odżywienia organizmu, upośledzają zdrowie fizyczne, mają wpływ na wchłanianie pokarmu oraz zaburzają funkcjonowanie psychospołeczne danej osoby.

 

Najczęściej rozpoznawane zaburzenia odżywiania to:

  • Anoreksja: ograniczenie jedzenia, spożywanie jedynie niskokalorycznego pokarmu i napojów, obsesyjne ćwiczenia fizyczne, spadek masy ciała, lęk przed przytyciem, zaburzony obraz siebie. Zahamowanie apetytu/zaprzestanie jedzenia najczęściej wiąże się z lękiem, depresją, stresem. Mówi się, że stosunek pacjentek/ów do jedzenia odzwierciedla emocje i potrzeby emocjonalne, (nie)jedzenie jest narzędziem kontrolowania i/lub zaspokoajania tych potrzeb.

 

  • Bulimia: osoby chorujące są obsesyjnie skoncentrowane na jedzeniu, które służy im do regualcji stanów emocjonalnych i kontroli nad nimi. Pojawiają się epizody objadania się, okresy głodzenia, prowokowanie wymiotów, stosowanie leków hamujących łaknienie, leków przeczyszczających itd. W przebiegu bulimii mogą pojawiać się zaburzenia metaboliczne, niedobory substancji odżywczych, zaburzenia funkcjonowania jelit, osłabienie, bóle głowy, wahania wagi, uszkodzenia szkliwa zębów (przez cofające się, nadtrawione treści pokarmowe). 

 

  • Zaburzenia odżywiania z napadami niekontrolowanego objadania – binge eating disorder (BED): nawracające epizody objadania się. Osoby chorujące są zwykle niezadowolone z siebie, mają poczucie winy z powodu jedzenia, doświadczają epizodów depresyjnych. Niekótrzy naukowcy uznają BED za postać bulimii, tylko że nie występują w nim wymioty, przeczyszczanie się i okresy głodzenia, w związku z tym osoby przybierają na wadza, a nie ją tracą.

 

Stosowanie marihuany leczniczej w zaburzeniach odżywiania jest uzasadnione nie tylko omówioną już korzyścią w postaci regulacji apetytu. Medyczna marihuana może wspierać zdrowie psychiczne osób chorujących, dzięki swoim przeciwlękowym, uspokajającym i regulującym nastrój właściwościom. 

W badaniu przeprowadzonym przez izraelaskich naukowców wykazano, że niskie dawki THC mają pozytywny wpływ na psychikę kobiet chorujących na anoreksję. Terapia medyczną marihuaną łagodziła u uczestniczek objawy depresyjne oraz tzw. zachowania ascetyczne (głodzenie się, nadmierne ćwiczenia itd). Uczestniczki oceniały, że ich poczucie braku sprawczości jest lżejsze.

Zaburzenia apetytu w przebiegu innych chorób

Leczenie niedowagi spowodowanej innymi chorobami jest ważną częścią procesu terapeutycznego nastawionego na poprawę ogólnej kondycji i dobrostanu chorującej osoby. Wybór diety oraz metod wspierających, np. leczenia medyczną marihuaną, powinien być dokonywany z uwzględnieniem wszystkich aspektów stanu zdrowia chorującej osoby.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na zastosowanie medycznej marihuany u pacjentek i pacjentów onkologicznych. Zaburzenia apetytu w tych przypadkach mogą wynikać zarówno z samej choroby – osłabienia organizmu, jak i z wyniszczenia związanego z zastosowaniem inwazyjnej terapii. Lekarz przepisujący marihuanę medyczną powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Aby dowiedzieć się więcej o terapii konopiami w takich sytuacjach, przeczytaj Ból nowotworowy, kacheksja nowotworowa — medyczna marihuana jako wsparcie leczenia raka

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT