Współczesny rozwój technologiczny wychodzi naprzeciw rodzącym się potrzebom i daje szansę skorzystania z możliwości skonsultowania się z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu. Czym jest telemedycyna? W jakich sytuacjach możesz z niej korzystać? Tu znajdziesz najważniejsze informacje.
XXI wiek niesie szereg rozwiązań, które zrewolucjonizowały ludzkie życie. Obecne technologie czynią je łatwiejszym, a z pewnością bardziej komfortowym. Lecz, jak to czasem bywa, życie pisze zaskakujące scenariusze. Pandemia COVID-19 wywróciła świat do góry nogami i sprawiła, że teleporady z lekarzem stały się nie tylko najwygodniejszym, ale i najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takich sytuacjach, jak wypisanie recepty czy kontrolowanie trwającej już kuracji.
Telemedycyna – co to jest?
Co to jest telemedycyna? To nic innego, jak udzielanie świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem teleinformatycznych systemów łączności. Innymi słowy, to usługa medyczna udzielana na odległość przy pomocy urządzenia takiego jak komputer czy telefon, które jest wyposażone w system audio-wideo. Dzięki takiemu połączeniu lekarz może przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, ocenić stan jego zdrowia i na tej podstawie ustalić odpowiednie dla niego leczenie.
Telemedycyna to przede wszystkim:
- e-recepty i e-skierowania,
- specjalistyczne konsultacje,
- monitorowanie stanu zdrowia tych pacjentów, którzy walczą z chorobami przewlekłymi,
- okresowa kontrola stanu zdrowia,
- podejmowanie działań profilaktycznych.
Choć telemedycyna nie jest w stanie zastąpić w pełni klasycznej wizyty lekarskiej, jest pomocna w wielu życiowych sytuacjach. Warto wiedzieć, że wykorzystanie telemedycyny w opiece medycznej jest dopuszczone przepisami polskiego prawa. Co więcej, jej rozwój w ramach systemu ochrony zdrowia jest rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Telemedycyna a technologia. Jakie urządzenia są tu wykorzystywane?
W tak ważnej dziedzinie życia, jaką staje się telemedycyna, urządzenia pozwalające na kontakt lekarza z pacjentem odgrywają bardzo ważną rolę. Telefon lub komputer z kamerą i połączeniem internetowym to podstawowe narzędzia, z jakich korzysta telemedycyna. Dzięki nim możesz spokojnie rozmawiać ze swoim lekarzem, omawiać z nim wyniki badań oraz planować dalsze kuracje.
Masz poważniejsze problemy ze zdrowiem i wymagasz dokładniejszej opieki lekarskiej? I tu technologia przychodzi z pomocą. Opaski telemedyczne i specjalistyczne aplikacje na smartfony sprawiają, że lekarz może na bieżąco śledzić wyniki badań i na ich podstawie decydować o dalszym leczeniu. Przesyłanie wyników badań jest bardzo proste, a ponieważ pomiary wykonywane są przez cały czas, nawet najmniejsze nieprawidłowości powinny zostać szybko wykryte.
Sytuacje kryzysowe a telemedycyna
Konsultacja telefoniczna z lekarzem powoli staje się normą. Potrzebna ci recepta lub skierowanie do specjalistycznej poradni? Chcesz skonsultować wyniki badań? Telekonsultacja sprawdzi się tu doskonale. Co jednak zrobić w sytuacji kryzysowej?
Jak się okazuje, telemedycyna w ratownictwie medycznym radzi sobie coraz lepiej. Masz poważne problemy ze zdrowiem i chcesz mieć pewność, że w awaryjnej sytuacji odpowiednie służby dostaną informację o twoich problemach? Możesz skorzystać z takiego wsparcia jak opaska ze specjalnym przyciskiem SOS. Domowe KTG i monitory EKG, które połączone są z całodobowym systemem opieki, są z kolei zabezpieczeniem w chwili, gdy obawiasz się o swoje życie (np. z powodu choroby serca). Urządzenia takie pozwalają jednocześnie w porę wychwycić zagrożenie, zatem ich rola w działaniach profilaktycznych jest ogromna.
Telemedycyna to szansa dla lekarzy i pacjentów. Nowe technologie sprawiają, że możesz podróżować po świecie, a jednocześnie być z stałym kontakcie z osobą nadzorującą twoją kurację. Możesz też na bieżąco omawiać z lekarzem swoje problemy zdrowotne, bez konieczności odwiedzania gabinetu. W pandemicznych czasach taka możliwość jest cennym skarbem, z którego warto korzystać.