tekst EBM

Evidence Based Medicine

Jako placówka medyczna stawiamy na nieustanny monitoring badań i doniesień naukowych z zakresu wykorzystania marihuany w medycynie.

Wierzymy w podejście EBM (ang. Evidence Based Medicine), czyli „medycyna oparta na dowodach”, „medycyna oparta na faktach” lub inaczej „ewaluacja badań medycznych”. Jest to metoda, w której diagnozę wspomagają dane zdobyte z badań obserwacyjnych i eksperymentalnych wykonanych zgodnie z procedurami, dzięki czemu dostarczająca wiarygodnych danych.

 

Przy stawianiu diagnozy zgodnej z EBM należy:

1

sformułować pytanie kliniczne
2

wyszukać potrzebne dane naukowe
3

krytycznie ocenić ich wiarygodność i przydatność
4

podjąć decyzję kliniczną w odniesieniu do danego pacjenta

Przegląd publikacji medycznych

Na naszym blogu w sekcji „Dla lekarzy” przybliżamy wybrane opracowania naukowe, traktujące o zastosowaniu i działaniach konopii. Poniżej zaledwie niektóre z nich.

Marihuana medyczna w leczeniu przewlekłego bólu i innych zaburzeń

W ostatnich latach wiele krajów wprowadziło nową politykę dotyczącą konopi indyjskich, a także zalegalizowało używanie marihuany medycznej i rekreacyjnej…

CZYTAJ ARTYKUŁ

Kannabinoidy do użytku medycznego – systematyczny przegląd i metaanaliza

Przegląd korzyści i możliwych działań niepożądanych wynikających ze stosowania kannabinoidów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Czy medyczna marihuana może pomóc w leczeniu dolegliwości menstruacyjnych?

Czy medyczna marihuana może łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i nieść ulgę wielu kobietom w…

CZYTAJ ARTYKUŁ

Stosowanie marihuany w ciąży i podczas karmienia piersią

W oparciu o dostępne dane dotyczące zwierząt i ludzi, wykazujące potencjalne zagrożenie dla matki i płodu, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny powstrzymać się od używania marihuany.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Współpracujemy z

Das Deutsche Institut für Medizinalcannabis logo

Niemiecki Instytut Konopi Medycznych (DIFMC – Deutsche Institut für Medizinalcannabis) jest instytucją badawczą i edukacyjną założoną w 2018 roku, której celem jest ułatwienie lekarzom, farmaceutom i pacjentom łatwego dostępu do stale rosnącej liczby odkryć naukowych w dziedzinie marihuany medycznej zorientowany na praktykę.

Oprócz obszernych porad i wsparcia dla praktyk medycznych we wdrażaniu terapii opartej na kannabinoidach, DIFMC inicjuje własne programy wsparcia pacjentów dla niektórych obrazów klinicznych we współpracy z organizacjami pacjentów i tworzy raporty na temat sytuacji prawnej konopi medycznych w Europie, a także gromadzi statystyczne dane do celów badawczych.

Wierzymy w fundament naukowy i dlatego zwracamy szczególną uwagę na budowę wykwalifikowanej kadry medycznej.

Dołącz do nas

Jak dobieramy kadrę medyczną?

Wierzymy w fundament naukowy i na nim opieramy nasze działania. Dobierając lekarzy specjalistów do współpracy w ramach Centrum Medycyny Konopnej, kierujemy się nie tylko ich doświadczeniem, ale także dorobkiem akademickim oraz wewnętrzną potrzebą wychodzenia przed szereg, w celu poszukiwania niekonwencjonalnych, nowatorskich metod leczenia. Z drugiej strony, nasi lekarze to osoby, które są wykwalifikowane do tego, aby delikatnie, a jednocześnie otwarcie rozmawiać o problemach zdrowotnych, które Ci doskwierają.

lek. med. Magdalena Nita

Członek Rady Nadzorczej Centrum Medycyny Konopnej S.A. Na codzień związana z Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywała od najlepszych lekarzy w kraju i za granicą, odbyła także liczne staże za granicą. Doktorantka z dorobkiem naukowym. Doświadczona w niesieniu pomocy pacjentom bólowym. Nauczyciel akademicki WUM.

dr Magdalena Nita, Centrum Medycyny Konopnej S.A.

Magdalena Nita

Head of Medical Area

Ekspert ds. medycznych oraz członek Rady Nadzorczej Centrum Medycyny Konopnej S.A. Na codzień związana z Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywała od najlepszych lekarzy w kraju i za granicą, odbyła także liczne staże za granicą. Doktorantka z dorobkiem naukowym. Doświadczona w niesieniu pomocy pacjentom bólowym. Nauczyciel akademicki WUM.