“Po rozpoczęciu terapii od razu zauważyłem efekty” – pacjent po urazie kręgosłupa.

 

Pan Mariusz* zgłosił się do CMK, kiedy dowiedział się, że medyczna marihuana może ułatwić mu powrót do aktywności po urazie kręgosłupa, którego doznał w wyniku wypadku samochodowego. Miał nadzieję, że medyczne konopie pozwolą mu zmniejszyć dawki silnych leków przeciwbólowych oraz poprawią jakość jego codziennego życia. 

Ból po urazie a medyczna marihuana

“Uległem nieszczęśliwemu wypadkowi samochodowemu, w którym odniosłem duże obrażenia ciała. Z miejsca zdarzenia zostałem przewieziony do szpitala, gdzie dowiedziałem się o uszkodzonym kręgosłupie” –  opowiada pan Mariusz. 

Nie był to koniec złych wieści: okazało się, że kolano i stopa również poważnie ucierpiały. Pacjent został poddany kilku operacjom, w tym rekonstrukcji stopy. Sama operacja była dużym wyzwaniem dla lekarzy, a ból, niedowład oraz konieczność długotrwałej rehabilitacji znacznie zmieniły życie pana Mariusza.

“Dzielnie znosiłem wszystkie operacje. Oprócz tego musiałem zmierzyć się z zespoleniem kręgosłupa. Wiedziałem, że czekają mnie długie miesiące rehabilitacji, powrót do sprawności był żmudnym procesem. Towarzyszył mi niemały ból, na który lekarze przepisywali mi przeróżne leki przeciwbólowe, także te najsilniejsze –  opioidy” –  wspomina pacjent.

Pewnego dnia pan Mariusz natknął się na artykuł, z którego dowiedział się o wsparciu leczenia bólu medyczną marihuaną. Medyczna marihuana, zgodnie z drabiną analgetyczną WHO,  jest traktowana jako tzw. koanalgetyk, czyli nieopioidowy i niesteroidowy lek, który  wspomaga uśmierzanie bólu, działając w inny sposób niż leki przeciwbólowe. 

“Co mnie motywowało? Przede wszystkim chęć zminimalizowania przyjmowanych leków. Kolejnym argumentem, który przeważył o decyzji była możliwość polepszenia codziennego funkcjonowania. Nie jest łatwo żyć z przewlekłym bólem” –  mówi pan Mariusz. 

Po rozpoczęciu terapii od razu zauważył efekty. Udało mu się zmniejszyć dawki silnych leków przeciwbólowych, odzyskać chęć życia, wrócić do pracy. Pacjent mówi, że mimo stwierdzonej umiarkowanej niepełnosprawności jest aktywny zawodowo i nie musi martwić się o bólem kręgosłupa i kończyn. 

“Jestem w pełni usatysfakcjonowany efektami i polecam terapię w CMK każdemu, kto jest w podobnej sytuacji” – podsumowuje nasz pacjent. 

*Aby zachować jego anonimowość, imię pacjetna zostało zmienione.

 

Linki związane:

https://centrum-mk.pl/leczenie-urazow-rdzenia-kregowego-marihuana
https://centrum-mk.pl/poradnia-leczenia-bolu-medyczna-marihuana-jako-uzupelnienie-innych-form-terapii
https://centrum-mk.pl/leczenie-bolu-medyczna-marihuana-pozwala-zmniejszyc-dawki-opioidow
https://centrum-mk.pl/bole-plecow-rozne-przyczyny-dolegliwosci-i-sposoby-ich-leczenia