Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Cena medycznej marihuany w Polsce 2024

Od ceny medycznej marihuany w Polsce zależy między innymi jej dostępność dla pacjentów, którzy korzystają z terapii. Do tej pory leczenie preparatami konopnymi było dosyć drogie. Sprawdźmy, jakie koszty trzeba ponieść w bieżącym roku.

Jaka jest cena medycznej marihuany na receptę w 2024?

Cena medycznej marihuany w Polsce nie jest stała. Wpływa na nią wiele czynników, które omówimy szerzej w kolejnych akapitach. Należy jednak podkreślić, że terapia jest dosyć droga, ponieważ za gram suszu w aptece należy zapłacić średnio 65-70 zł. W niektórych przypadkach koszty mogą być o wiele wyższe i sięgać około 100 zł/1 g.

 

Warto też zauważyć, że medyczna marihuana nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że pacjenci muszą opłacić terapię z własnej kieszeni. Jej całkowity zależy od dawkowania i częstotliwości stosowania leczniczej  marihuany, a także od konkretnych potrzeb medycznych pacjenta.

Ile kosztuje 5 gramów medycznej marihuany w aptece?

Jak wspomniano wcześniej, to ile kosztuje medyczna marihuana w Polsce 2024, nie zostało narzucone odgórnie. Dlatego też cena 5-gramowego opakowania może się różnić w zależności od miejsca, w którym zostało zakupione. Przyjmując jednak średnie stawki, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 325-350 zł.

 

Oprócz tego w aptekach można kupić 10- oraz 15-gramowe opakowania. Warto przy tym pamiętać, że jest to lek recepturowy i lekarz może wypisać receptę nawet na mniejszą ilość. Jednak w praktyce apteki niechętnie patrzą na takie zlecenia. Wynika to z obawy, by niesprzedany susz nie uległ zniszczeniu.

Dlaczego cena medycznej marihuany jest wysoka?

Znaczący wpływ na cenę medycznej marihuany w Polsce ma import produktu. Do naszego kraju jest sprowadzany głównie z Kanady, ale może pochodzić też z Niemiec. Trzeba pamiętać, że konopie używane do celów medycznych muszą być hodowane zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości i bezpieczeństwa. Finalny koszt podnoszą też wydatki związane z międzynarodowym transportem i logistyką. Problemy z dostawami skutkują ograniczoną dostępnością medycznej marihuany w aptekach. Z taką sytuacją mamy do czynienia w styczniu 2024 roku.

 

Warto również zwrócić uwagę, że na cenę medycznej marihuany wpływa także polityka podatkowa. Mimo że 2020 roku obniżono stawkę VAT na medyczną marihuanę z 23% na 8%, nadal pozostaje ona relatywnie drogim lekiem. Na początku bieżącego roku pojawiły się jednak informacje, że może się to zmienić.

Czy jest szansa na obniżenie ceny medycznej marihuany w Polsce?

Pacjenci, którzy korzystają z terapii konopnej, z niecierpliwością czekali na tę wiadomość. Pojawiły się doniesienia, że w grudniu 2023 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pierwsze pozwolenie na uprawę oraz zbiór ziela konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego. Otrzymał je Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego.

 

Pozyskanie polskiego suszu rozwiązałoby problem dostaw oraz kwestię wysokiej ceny terapii. Z właściwości medycznej marihuany mogłoby skorzystać więcej osób, dla których koszty stanowią największych problem.

Od czego zależy cena medycznej marihuany w Polsce?

Na cenę medycznej marihuany w Polsce wpływa nie tylko brak refundacji oraz konieczność sprowadzania suszu z zagranicy, co wiąże się z dostępnością leków konopnych. Wśród czynników, które ją kształtują, trzeba wymienić również:

  • koncentrację substancji aktywnych, do których należą THC oraz CBD;
  • postać, w jakiej występuje produkt;
  • marżę narzuconą przez apteki.

Jakie preparaty z medyczną marihuaną są dostępne w Polsce?

W Polsce dostępne są różne preparaty z medyczną marihuaną, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. W ofercie znajdują się susze z konopi indyjskich, o różnych stężeniach THC i CBD, sprzedawane w opakowaniach o różnych wielkościach. Jest do zdecydowanie najpopularniejsza forma, ale pacjenci mają do dyspozycji również inne preparaty na bazie konopi.

 

W aptekach można kupić również olejki, ekstrakty oraz kapsułki. Wybór odpowiedniego preparatu musi być podyktowany celem terapeutycznym i następować po konsultacji z lekarzem przepisującym marihuanę medyczną. Przypominamy, że zastosowanie medycznej marihuany jest zasadne tylko wtedy, jeśli pomoże to choremu w walce z przewlekłym bólem i chorobą. Decyduje o tym specjalista na podstawie dokładnego wywiadu medycznego oraz badań.

Jakie są wskazania do stosowania leczenia medyczną marihuaną?

Wskazania do wdrożenia terapii medyczną marihuaną obejmują wiele chorób, które dotyczą różnych układów ludzkiego organizmu:

  • przewlekłe zespoły bólowe;
  • łagodzenie objawów ubocznych chemioterapii (m.in. nudności i wymiotów);
  • w neurologii, medyczna marihuana znajduje zastosowanie np. w leczeniu padaczki lekoopornej oraz w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego;
  • w psychiatrii, może być pomocna w leczeniu niektórych form zaburzeń lękowych, depresji oraz zespołu stresu pourazowego (PTSD);
  • sprawdza się w leczeniu zapalnych schorzeń układu pokarmowego takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie trzustki, zespół jelita drażliwego;
  • w reumatologii terapia opiera się na działaniu przeciwzapalnym, immunomodulującym i przeciwbólowym, medyczna marihuana łagodzi dolegliwości związane m.in. z reumatoidalnym zapaleniem stawów;
  • w ginekologii łagodzi objawy związane z menopauzą oraz zespołem napięcia przedmiesiączkowego, jest włączana również do leczenia endometriozy, a badania potwierdzają jej skuteczność na tym polu.

 

Terapia konopna stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia. Niestety jednym z głównych problemów jest cena medycznej marihuany w Polsce. Jednak w świetle ostatnich informacji sytuacja może niedługo ulec zmianie.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT