Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Recepta na medyczną marihuanę – jak uzyskać?

Chociaż terapia konopna jest w Polsce legalna, podlega wielu ograniczeniom. Do zakupu produktów leczniczych potrzebna jest recepta na medyczną marihuanę. W artykule wyjaśniamy między innymi, który specjalista medyczny ma uprawnienia do przepisania konopi leczniczych.

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę? Otrzymuje się ją tylko od lekarza, który ma uprawnienia do przepisywania recept na leki narkotyczne (RPW). W tej grupie znajdują się więc nie tylko specjaliści, ale również lekarze rodzinni. Wyjątkiem są jedynie lekarze weterynarii.

Warto jednak poszukać osoby, która jest doświadczona w prowadzeniu terapii konopnych. Lekarze przepisujący medyczną marihuanę powinni być dobrze zorientowani w najnowszych badaniach i doniesieniach na temat skuteczności oraz bezpieczeństwa tej formy leczenia. Oczekuje się od nich, że będą na bieżąco z aktualnymi wytycznymi i najlepszymi praktykami w zakresie stosowania terapii konopnej, co jest gwarancją najwyższej jakości opieki nad pacjentem.

Dostęp do tej formy terapii ułatwia coraz większa liczba poradni, które na dzień stosują medyczną marihuanę. Zawsze jednak ważny jest kontakt z pacjentem, rzetelny wywiad medyczny i ustalenie, czy istnieją przesłanki do tej formy leczenia.

Jak zdobyć receptą na medyczną marihuanę?

Pacjenci, którzy jeszcze nie mieli styczności z terapią konopną, nie zawsze wiedzą, jak dostać receptę na medyczną marihuanę. Kwestia nie jest skomplikowana, mimo że podlega regulacjom prawnym. Procedura uzyskania recepty na medyczną marihuanę w Polsce wymaga spełnienia określonych kryteriów i odbycia konsultacji z lekarzem. Osoby, które mogą odnieść korzyść z terapii konopnej, czasami obawiają się rozmowy ze specjalistą, jednak bardzo ważna jest otwartość i szczerość. Na taką wizytę można się umówić w Centrum leczenia marihuaną.

Podczas wizyty konieczne jest przedstawienie dokładnego obrazu swojego stanu zdrowia, historii choroby oraz wcześniej stosowanych metod leczenia. Na tej podstawie lekarz oceni czy terapia medyczną marihuaną jest odpowiednia i może przynieść oczekiwane korzyści terapeutyczne. Jeśli tak, wtedy wystawia specjalną receptę na leki narkotyczne, która uprawnia do zakupu medycznej marihuany w aptece.

Co powinna zawierać recepta na medyczną marihuanę z THC?

Recepta na medyczną marihuanę jest analogiczna do recept na inne leki narkotyczne. Jak wspomniano wcześniej, decyzję o jej wypisaniu podejmuje lekarz. Ważne jest, aby ją zachować lub zrobić ksero, by mogła służyć jako dowód legalności posiadanego leku. Można także poprosić lekarza o wystawienie e-recepty na medyczną marihuanę.

Na blankiecie recepty musi znaleźć się wyraźnie określona ilość przepisanej substancji oraz dokładna dawka dzienna. Maksymalna ilość nie może przekraczać zapotrzebowania na okres dłuższy niż 90 dni, a realizacja recepty w aptece musi nastąpić w ciągu 30 dni. W praktyce lekarze nie przepisują tak dużych dawek, ponieważ utrudnia to monitorowanie postępów pacjenta.

Gdzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?

Skoro czas realizacji recepty na medyczną marihuanę jest ograniczony, warto wiedzieć, gdzie można ją kupić. Czy są to tylko nieliczne apteki, czy jednak każda placówka powinna mieć na stanie preparaty konopne?

Apteka jest jedynym miejscem, gdzie można ją legalnie kupić medyczną marihuanę. W praktyce rzadko znajduje się na stanie każdego punktu aptecznego, dlatego też lepiej wcześniej zadzwonić i zapytać o tego rodzaju asortyment. Jeśli medyczna marihuana będzie niedostępna, farmaceuta może zrobić odpowiednie zamówienie. Zwykle trwa to 2 lub 3 dni robocze.

Ile kosztuje medyczna marihuana?

Ważne jest nie tylko kwestia, jak dostać receptę na marihuanę medyczną. Warto też sprawdzić, ile kosztuje ten produkt. Cena nie jest z góry ustalona i może się różnić, chociażby od tego, w jakim miejscu dokonywany jest zakup. Średni koszt zakupu 1 g medycznej marihuany w 2024 roku możne wynosić 60-70 zł. Wpływ na to ma fakt, że to produkt sprowadzany z zagranicy, apteki także narzucają różne marże.

To wszystko ma wpływ na ostateczny koszt zakupu produktu leczniczego. Trzeba przy tym zaznaczyć, że aby przeprowadzić skuteczną terapię, potrzebna jest więcej niż jedna recepta na medyczną marihuanę.

Czy medyczna marihuana jest refundowana?

Marihuana lecznicza nie podlega refundacji i jest lekiem pełnopłatnym. Początkowo obłożona była stawką VAT w wysokości 23%, lecz od sierpnia 2020 roku obniżono ją do 8%, co spowodowało obniżenie ceny. Marihuana lecznicza w Polsce jest importowana i między innymi to wpływa na wysoką cenę.

Jakie są wskazania do rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną?

Terapia medyczną marihuaną jest wskazana, gdy tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów lub powodują nieakceptowalne skutki uboczne. Jest ona stosowana przede wszystkim:

  • w leczeniu przewlekłego bólu różnego pochodzenia, w tym neuropatycznego i nowotworowego;
  • również pacjenci cierpiący na ciężkie nudności i wymioty wywołane chemioterapią onkologiczną mogą odnaleźć ulgę w medycznej marihuanie;
  • w terapii niektórych chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, preparaty redukują bowiem objawy spastyczności i bólu;
  • w leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych;
  • w łagodzeniu objawów depresji;
  • w leczeniu chorób ginekologicznych oraz łagodzeniu objawów menopauzy lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
  • osoby zmagające się z HIV/AIDS często stosują marihuanę medyczną w celu stymulacji apetytu i łagodzenia wyniszczenia organizmu.

Zastosowanie medycznej marihuany jest zatem szerokie i obejmuje różne jednostki chorobowe. Jednak decyzja o przeprowadzeniu terapii powinna być zawsze konsultowana z lekarzem i dostosowana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Należy też zawsze uzyskać receptę na medyczną marihuanę.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT